مقررات (سابقه)

توضیح: مقررات زیر  برای زمانی که گروه لاگ یک وبلاگ گروهی بود، تدوین شده بود. پس از تغییر رویکرد گروه‌لاگ به آموزش وبلاگنویسی با وردپرس.ارگ، مرامنامه تدوین شد.

با نام و یاد و استعانت از وجود ذی جود باریتعالی و به انتظار حضرت حجت (عج) که احیا کننده اسلام ناب محمدی (ص) و خاتمه دهنده ستم ستمکاران و عدل گستر موعود است:
۱- هدف از ایجاد این وبلاگ گروهی افزایش ارتباطات انسانی و دوستی و سرعت دادن به روند تولید محتوای فارسی در اینترنت و همچنین کاهش تکنوپلی اینترنت است.
۲- مدیر وبلاگ کارهای مربوط به دامنه و نرم افزار مدیریت محتوا را انجام میدهد و  همچنین بر پذیرش نویسنده جدید نظارت می‌کند.
۳- شورایی مرکب از مدیر و حداقل دو نفر از نویسندگان در موارد لازم تصمیم‌گیری می‌کند. از جمله وظایف شورا تصویب یا تغییر این مقررات است.
۴- نویسندگان از قسمت “عضویت” صفحه اصلی وبلاگ اقدام به  ثبت نام میکنند. اینکار به منزله پذیرش این مقررات محسوب میشود. نویسندگان  مطالب اولیه خود را پیش‌نویس کرده و پس از تایید یکی از اعضای شورا منتشر میشود.
۵- پس از انتشار ۱۰ مطلب از نویسنده جدید، سطح دسترسی نویسنده افزایش یافته و خود  قادر به انتشار مطالب خویش خواهد بود.
۶- مسئولیت هر پست به عهده نویسنده می‌باشد.
۷- رعایت اصول اخلاقی و حقوق معنوی توسط نویسندگان الزامی است و عدم رعایت موارد مذکور موجب حذف کاربر خواهد شد. انتشار مطالب دیگران به نام خود ممنوع است.
۸- نویسندگان (علیرغم اینکه ممکن است نسبت به مصادیق فیلترینگ نقطه نظراتی داشته باشند) بایستی به گونه‌ای عمل کنند که منجر به فیلتر شدن وبلاگ نگردند. بدیهی است بررسی منطقی فیلترینگ و بحث علمی و مبتنی بر اصول اسلامی در خصوص فیلترینگ حق همه است.
۹- نظرات یا کامنتهای حاوی کلمات نامناسب و یا توهین به افراد و گروهها تعدیل و  یا حذف خواهند شد.
۱۰- نویسندگان میتوانند مطالب مهم  منتشر شده در وبلاگهای شخصی خود را نیز در این وبلاگ منتشر نمایند (و بالعکس) لیکن  باید به انتشار مجدد مطلب متذکر شوند.
۱۱- نویسندگان در صورت تمایل میتوانند متنی (نه چندان طولانی) در معرفی خود جهت قرار دادن در صفحه “معرفی نویسندگان” تهیه و در اختیار مدیر قرار دهند. در صورتی که نویسندگان دارای وبلاگ شخصی نیز باشند و در وبلاگ شخصی خود را معرفی نموده‌اند، میتوانند لینکی به صفحه معرفی خود ارسال کنند.
۱۲- لینک دادن در گروه لاگ به معنی تایید مطلب، سایت و یا وبلاگ نیست.
۱۳- انتشار مطالب سیاسی ممنوع است لیکن نقد منصفانه عملکرد مسئولین مبتنی بر منطق و استدلال، مستند و حاوی آمار و ارقام و مقایسه با گذشته یا دیگر کشورهای جهان آزاد است.
۱۴- انتشار مطالب مستهجن و منجر به فساد اخلاقی ممنوع است.
۱۵- انتشار مطالب علمی تخصصی توصیه می شود و نویسندگان میتوانند دسته‌بندیهای  موضوعی جدید را پیشنهاد نمایند.
۱۶- نویسندگان میتوانند مطالب خود را با کلمه عبور حفاظت نمایند. در آنصورت مسئولیت ارسال کلمه عبور به متقاضیان با خود نویسنده میباشد.
۱۷- با توجه به اینکه همه نویسندگان در یک صفحه معرفی میشوند، به نویسندگان توصیه میشود در زمان معرفی خود، موضوع را از طریق انتشار یک پست اطلاع دهند.